PEP – Profilaktyka poekspozycyjna HIV

PEP jest to skrót od Post Exposure Prophylaxis, czyli profilaktyki poekspozycyjnej na zakażenie wirusem HIV. Polega na zastosowaniu leków w ciągu 72 godzin od narażenia na zakażenie.

Jak przenosi się wirus HIV ?

Najczęstszą drogą zakażenia wirusem HIV jest niezabezpieczony, ryzykowny stosunek seksualny. Największe ryzyko jest dla partnerki, partnera pasywnego w trakcie seksu analnego, waginalnego. Seks oralny z osobą zakażoną również może być niebezpieczny.

Do zakażenia drogą krwionośną dochodzi rzadko, ale ryzyko zakażenia może wynosić nawet 100%.

Jakie materiały biologiczne są zakaźne?

Krew, tkanki, nasienie, wydzieliny dróg rodnych i odbytu są zakaźne.

Mocz, ślina, łzy, kał mogą zawierać śladowe ilości wirusa HIV, jednak nie stanową ryzyka zakażenia. Jednakże, jeżeli np. w ślinie będzie domieszka krwi, to w tym przypadku ślina jest materiałem zakaźnym.

Komary i inne owady krwiopijne nie przenoszą wirusa HIV.

W jakich sytuacjach należy zastosować PEP ?

  • Jeżeli doszło do stosunku seksualnego analnego, pochwowego, oralnego bez użycia prezerwatywy lub w trakcie stosunku pękła, zsunęła się prezerwatywa to zastosuj PEP.
  • Jeżeli nie masz pewności czy doszło do stosunku, a istnieje taka możliwość np. seks pod wpływem alkoholu, narkotyków lepiej nie czekaj tylko zastosuj PEP.
  • Jeżeli było zgwałcenie lub nawet podejrzenie zastosuj PEP.
  • Jeżeli doszło do przerwania ciągłości skóry i narażenia na potencjalnie zakaźną krew zastosuj PEP
  • Jeżeli nie jesteś pewna, pewny czy w trakcie ryzykownej sytuacji mogło dojść do zakażenia HIV zgłoś się do lekarza, porozmawiaj ze specjalistą.

Zasadność podania leków ocenia lekarz chorób zakaźnych. Nie każda sytuacja zgłaszana przez pacjenta jest ryzykowna.

Czy ważny jest czas zastosowania leków?

Tak, im szybciej zostanie zastosowane leczenie tym lepiej. Jednak podanie leków musi nastąpić w ciągu 72 godzin od ryzykownej sytuacji.

Jak długo stosuje się tabletki ?

PEP polega na stosowaniu tabletek codziennie przez 28 dni.

Jakie są skutki uboczne leczenia?

PEP jest bezpieczny, a ewentualne skutki uboczne są łagodne. Najczęściej występują dolegliwości gastryczne, tj. uczucie ciężkości w żołądku, nudności, czasem wymioty, luźny stolec. Może również wystąpić zmęczenie, ogólne osłabienie, ból głowy i inne.