Kiła

Kiła

Kiła jest to choroba bakteryjna wywołana przez krętka bladego, Treponema pallidum. Do zakażenia dochodzi w trakcie kontaktu seksualnego. Bakterie ze zmian skórnych przenoszone są na uszkodzoną skórę lub błony śluzowe partnera.

W miejscu zakażenia (najczęściej narządy płciowe, okolica odbytu, jama ustna) po około 3-4 tygodniach powstaje owrzodzenie, tzw. objaw pierwotny. Zmiana ta jest niebolesna, ma twardą podstawę. Po około dwóch tygodniach ustępuje samoistnie bez pozostawienia blizny. Okoliczne węzły chłonne ulegają powiększeniu. Następnie, w wyniku rozsiewu bakterii we krwi pojawia się wysypka skórna i błon śluzowych. Wysypka ustępuje samoistnie, ale w ciągu kilku następnych lat może nawracać kilkakrotnie. Czasami w przebiegu kiły obserwuje się łysienie i bielactwo. Nieleczona kiła powoduje ogólnoustrojowe powiększenie węzłów chłonnych, zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, sercu, narządach wewnętrznych, skórze, oku i innych.

Czasami, przebieg kiły jest odmienny od typowego obrazu klinicznego. Objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone, niecharakterystyczne, przypominające inne choroby, a nawet nie wystąpić.

Nieleczona kiła cechuje się wieloletnim przebiegiem z następującymi po sobie okresami objawowymi i bezobjawowymi.

Kiła a Ciąża

Nieleczone zakażenie przed ciążą lub ostre zakażenie ciężarnej stanowi duże ryzyko zakażenia płodu i poważnych następstw narządowych rozwijającego się dziecka. Dlatego każda kobieta planująca lub będąca w ciąży powinna mieć wykonany test w kierunku kiły wczesnej oraz przebytej. Uzyskanie dodatniego testu serologicznego zobowiązuje do dalszych badań i ustalenia wskazań do leczenia.

Kiła diagnostyka

W diagnostyce kiły wykorzystuje się badania serologiczne z krwi. Pierwsze dodatnie testy pojawiają się po upływie kilku tygodni od zakażenia. Nie wszystkie dodatnie wyniki świadczą o zakażeniu. Testy fałszywie dodatnie obserwuje się np. w zakażeniu krętkami saprofitycznymi, ciąży, chorobach przewlekłych, innych. Diagnostyka powinna również obejmować wykrywanie innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Kiła leczenie:

Antybiotyk podawany domięśniowo. W zależności od okresu kiły od jednego do kilku.

Antybiotyk w tabletkach.

Kiedy wykonać badanie w kierunku kiły?

  • Po ryzykownym niezabezpieczonym prezerwatywą kontakcie seksualnym,
  • Gdy u partnerki/partnera rozpoznano kiłę
  • Jeżeli na narządach płciowych wystąpiło owrzodzenie,
  • Celem diagnostyki wysypki o nieznanej przyczynie
Kiła – zmiany na dłoni