Chlamydioza

Chlamydioza jest to jedna z najczęściej występujących bakteryjnych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją Chlamydia trachomatis. Zakażenie dotyczy przede wszystkim młodych osób podejmujących ryzykowne kontakty seksualne. Każdy rodzaj aktywności seksualnej z osobą zakażoną stanowi realne ryzyko przeniesienia choroby. Stosowanie prezerwatywy ogranicza zakażenie, jednak nie daje 100% gwarancji.

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia chlamydiami dochodzi bezpośrednio w trakcie kontaktu seksualnego (waginalnego, analnego i oralnego) i pośrednio poprzez akcesoria erotyczne. Możliwe jest przeniesienie bakterii z dróg moczowo-płciowych do oczu i odbytu przez ręce. Również noworodki mogą być narażone na zakażenie, jeżeli matka była nosicielką tych bakterii w trakcie ciąży i porodu.

Chlamydioza częściej występuje u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zamiast prezerwatywy, osób świadczących i korzystających z komercyjnych usług seksualnych, osób homoseksualnych.

Korzystanie z toalety, basenu, sauny innych miejsc publicznych, całowanie, przytulanie, wspólne jedzenie nie stanowią ryzyka zakażenia.

Chlamydioza u mężczyzn – objawy i powikłania

Połowa zakażonych mężczyzn nie zgłasza żadnych dolegliwości. U pozostałych objawy mogą mieć różny stopień nasilenia. Wyciek z cewki moczowej jest najbardziej charakterystycznym objawem. Najczęściej obserwuje się go w godzinach porannych po uciśnięciu cewki moczowej. Wypływa wówczas kilka kropel wodnistej lub śluzowej wydzieliny, rzadziej mlecznej lub ropnej. W nasilonej infekcji wydzielina jest dość obfita i bardzo kłopotliwa. Wśród innych objawów należy wymienić: świąd, pieczenie cewki moczowej, ból w trakcie oddawania moczu.

Nierozpoznane i nieleczone chlamydioza może postępować powodując zapalenie prostaty, najądrzy, jąder, objawiające się dyskomfortem, dolegliwościami bólowymi, zmniejszeniem płodności do niepłodności włącznie.

Chlamydioza u kobiet – objawy i powikłania

U 70% zakażonych kobiet chlamydioza jest bezobjawowa. U pozostałych, niewielka ilość wydzieliny z cewki moczowej lub dróg rodnych może być przez wiele tygodni niezauważalna. Wydzielina jest wodnista, przezroczysta, śluzowa, czasem mleczna lub ropna. Stan zapalny szyjki macicy może być przypadkowo rozpoznany w trakcie rutynowego badania ginekologicznego. Przewlekające się zakażenie objawia się  świądem i pieczeniem w trakcie oddawania moczu, krwawieniem między miesiączkami, dyskomfortem, bólem i krwawieniem w trakcie stosunku.

Nierozpoznane lub źle leczone zakażenie może powodować zapalenie narządów miednicy mniejszej, objawiające się przewlekłymi dolegliwościami bólowymi tej okolicy; zapalenie i zwężenie jajowodów prowadzące do niepłodności; ciążę pozamaciczną. Infekcja chlamydiami może powodować poronienie, poród przedwczesny, niską masę urodzeniową dziecka. W trakcie porodu może dojść do zakażenia dziecka – zapalenie spojówek, nosa, gardła, płuc.

Jakie są objawy zakażenia u obu płci?

Zapalenie odbytu – świąd, pieczenie, ból, śluzowo-ropna wydzielina czasami z domieszką krwi,
Zapalenie gardła – rzadkie i najczęściej bezobjawowe,
Zapalenie spojówek – świąd, pieczenie, ból , śluzowo-ropna wydzielina,
Zapalenie stawów – przewlekłe dolegliwości bólowe stawów

Kiedy należy wykonać test?

  • Jeżeli podejrzewasz lub masz, objawy zakażenia, np. wyciek z cewki moczowej,
  • Jeżeli podejrzewasz, że Twój partner/partmerka ma objawy zakażenia,
  • Jeżeli stwierdzono u Ciebie inną chorobę przenoszoną płciowo,
  • Jeżeli masz dolegliwości w obrębie narządów płciowych,
  • Jeżeli miałeś ryzykowny kontakt seksualny dodatkowo niezabezpieczony prezerwatywą,
  • Jeżeli masz nowego partnera/partnerkę i chcesz podjąć bezpieczny seks.
  • Kobiety w ciąży,

Diagnostyka

Do badań pobiera się przede wszystkim wydzielinę z cewki moczowej, szyjki macicy, wymaz z odbytu. Materiał do badań powinien pobrać peUsuń obrazek wyróżniającyrsonel medyczny. Prawidłowo pobrany i zabezpieczony materiał jest podstawą do uzyskania wiarygodnego wyniku. W niektórych laboratoriach wydawany jest zestaw do pobrania wydzieliny przez pacjenta w domu. Pytanie o wiarygodność wyniku pojawia się wówczas jeżeli są objawy kliniczne zakażenia, a uzyskany wynik z laboratorium jest ujemny. Wówczas należy powtórzyć badanie, a to zwiększa koszty i przedłuża czas do wyleczenia.

Zakażenia przenoszone drogą płciową często współistnieją ze sobą. Rozpoznając chlamydiozę, należy rozszerzyć diagnostykę w kierunku zakażenia krętkiem bladym, HBV, HCV, HIV i innych.

Leczenie

Szybko rozpoznane zakażenie cewki moczowej leczy się łatwo. Już po jednej dawce antybiotyku w ciągu kilku dni mogą ustąpić wszystkie dolegliwości. Niestety leczenie powikłań np. zapalenia najądrzy nie jest już tak proste, a skutki zakażenia mogą prowadzić do trwałych powikłań włącznie z  niepłodnością. Należy pamiętać o leczeniu partnerki (a) seksualnego. Tylko leczenie jednoczasowe obu partnerów gwarantuje całkowite wyleczenie. W trakcie leczenia oraz do czasu uzyskania ujemnych wyników kontrolnych należy zachować abstynencję seksualną.