Wenerolog – Lekarz zajmujący się chorobami przenoszonymi droga płciową. Choroby weneryczne to choroby zakaźne wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Niektóre patogeny są bardzo zakaźne i już po jednorazowej ekspozycji może dochodzić do zakażenia. Zakażenie może przenosić się w trakcie kontaktu waginalnego, analnego, oralnego, pettingu i innych. Niektóre choroby przenoszą się w trakcie pocałunków. Zakażona kobieta w ciąży, poprzez krew lub w trakcie porodu, może zarazić swoje dziecko.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania?
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów narządów płciowych
- Po każdym ryzykownym zachowaniu seksualnym,
- Kiedy w trakcie stosunku z przypadkową osobą pękła prezerwatywa,
- Kontakt seksualny z osobą świadczącą komercyjne usługi seksualne,
- Seks pod wpływem narkotyków lub alkoholu,
- Jeżeli u partnera podejrzewa się lub rozpoznano chorobę weneryczną
Wenerolog. Jakie objawy skłaniają do wizyty?
Gdy wystąpią niepokojące objawy w obrębie narządów płciowych i odbytu takie jak:
- zaczerwienienie, świąd, pieczenie, ból,
- wyciek wydzieliny z cewki moczowej, dróg różnych, odbytu
- pęcherzyki, grudki, krostki, wysypka,
- owrzodzenie, pęknięcie skóry
- nieprzyjemny zapach
- krwawienia
- oraz inne zmiany, których wcześniej nie było
Wenerolog. Jak się przebiega wizyta?
Początkowa część wizyty to wywiad, czyli rozmowa na temat problemu, z którym pacjent zgłosił się do lekarza. Druga część to badanie lekarskie, które obejmuje przede wszystkim skórę, węzły chłonne, jamę ustną, narządy płciowe i okolicę odbytu. W niektórych przypadkach już na pierwszej, po zebraniu wywiadu i badaniu lekarskim, lekarz rozpozna chorobę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jednak, większość chorób wenerycznych wymaga diagnostyki laboratoryjnej krwi i moczu oraz pobrania wymazu, np. z cewki moczowej.
Czy partnerka/partner seksualny powinien zgłosić się do lekarza?
Tak. Diagnostyka w kierunku chorób wenerycznych obowiązkowo powinna być wykonana u stałego partnera/ partnerki seksualnej. Zbadane powinny być również osoby, z którymi w ciągu ostatnich kilku miesięcy, osoba zakażona odbyła stosunek płciowy. Równoczasowe leczenie obu partnerów seksualnych gwarantuje wyleczenie i ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.
Czy wszystkie choroby weneryczne należy leczyć?
Na pewno z każdą chorobą w obrębie narządów płciowych należy zgłosić się do wenerologa. Zdecydowana większość chorób wymaga diagnostyki i leczenia. Jest kilka chorób, które ustępują samoistnie bez leczenia. Jednak wszystkie są zakaźne i do czasu wyleczenia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Jakie są powikłania nieleczonych chorób wenerycznych?
Nieleczone choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować poważne następstwa groźne dla zdrowia i życia. Są jedną z przyczyn niepłodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ostre nieleczone zakażenie rozprzestrzenia się na okoliczne narządy. Przykładowo zakażenie cewki moczowej chlamydiami u mężczyzn może powodować zapalenie prostaty i najądrzy. Zakażenie wirusem HPV na skórze i błonach śluzowych objawia się brodawkami płciowymi, kłykcinami kończystymi, których liczba i wielkość zwiększa się z czasem, a na szyjce macicy może rozwinąć się rak.
Jeżeli podejrzewasz u siebie lub partnerki/partnera chorobe weneryczna umów się na wizytę.